Przeglądy techniczne hydrantów- kiedy je wykonywać?
Podstawowym elementem wyposażenia większości budynków produkcyjnych, mieszkalnych, biurowych, itd jest wewnętrzna sieć hydrantowa, składająca się z hydrantów wewnętrznych, tj. HW-25, HW-33, HW-5. Sieć hydrantów jest zasadniczym budulcem stosowanym w celach przeciwpożarowych. Zastosowanie hydrantów we wczesnym etapie pożaru znacznie ogranicza rozprzestrzenianie się ognia i poniesionych strat lub nawet zupełnie eliminuje powstałe źródło pożaru.
Przegląd hydrantów wewnętrznych
Hydranty wewnętrzne, które są zainstalowane w budynkach na wewnętrznej sieci wodociągowej powinny być rozmieszczone zgodnie z przepisami, określonymi w ustawie. Zasadniczym aspektem, szczególnie ważnym w przypadku awarii, jest regularny przegląd i serwis hydrantów, a także badanie wydajności. Obowiązkowy przegląd hydrantów oraz pozostałych urządzeń przeciwpożarowych wynika z paragrafu 3 ust.1-3 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2017r. o ochronie przeciwpożarowej budynków. Wobec tego zapisu hydranty podlegają przeglądom zgodnie z polskimi normami.
Co najmniej raz w roku wymagane jest przeprowadzenie badania sprawdzającego wydajność hydrantów wewnętrznych oraz pozostałych elementów przeciwpożarowych. Podczas przeglądu sprawdza się oznakowanie hydrantu, sposób jego otwarcia, ogólny stan techniczny i sprawność wszystkich elementów składowych. Mierzone jest ciśnienie statyczne i dynamiczne. Na zakończenie sporządzany jest protokół, w którym znajdują się informacje, zawierające faktyczny stan urządzenia lub opcjonalnie zalecenia naprawy hydrantu. Specjalną etykietą z napisem „sprawdzony” oznacza się sprawny hydrant. Na etykiecie znajdują się informacje o dacie kolejnej kontroli i dane serwisanta dokonującego przeglądu.
Czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, w tym przegląd i serwis hydrantów wewnętrznych, mogą być wykonywane przez osoby posiadające konkretne kwalifikacjeaskarprotect.pl.
Przegląd hydrantów zewnętrznych
W związku z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2010r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych(Dz.U.Nr14, poz.1030) przeglądy i konserwacje hydrantów zewnętrznych powinny być przeprowadzane minimum raz w roku. Za obowiązkowy przegląd i konserwację hydrantu zewnętrznego, znajdującego się na prywatnym terenie, odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości. Natomiast za serwis i przegląd hydrantów zewnętrznych, znajdujących się na terenie publicznym obowiązek ten spoczywa na operatorze sieci, czyli miejskim lub gminnym, odpowiedzialnym za wodociągi i kanalizację.
Podczas przeglądu hydrantu zewnętrznego, w którym sprawdzane są konkretne parametry, ciśnienie hydrostatyczne w sieci wodociągowej przeciwpożarowej powinno posiadać maksymalną wartość, która nie może przekraczać 1,6MPa. Przy nominalnym ciśnieniu 0,2MPa zmierzonym na zaworze hydrantowym, podczas poboru wody, wydajność nominalna hydrantu zewnętrznego nie może być niższa niż odpowiednio:
-10 dm3/s- przy średnicy zaworu podziemnego/nadziemnego DN80
-15dm3/s- przy zaworze nadziemnym o średnicy DN100
-20dm3/s- w zaworze nadziemnym DN100 lub DN150 przy średnicy minimum DN250
-w przypadku gdy jest mniej niż 2000 mieszkańców, ilość wody przeciwpożarowej do zewnętrznego gaszenia pożaru powinna wynosić minimum 5dm3/s dla hydrantu nadziemnego DN80.
Legalizacja hydrantów
Za pomocą certyfikowanego sprzętu przeprowadzane jest badanie wydajności hydrantów. Na podstawie kontroli stanu elementów składowych (wąż, prowadnica, mocowania, zawory, przewody rurowe), pomiaru ciśnienia statycznego i dynamicznego hydrantu, a także sprawdzeniu poprawności oznaczeń i dostępu do hydrantu, dokonywana jest legalizacja hydrantów.
Hydrant, który przejdzie pozytywnie proces legalizacji zostaje oznaczony odpowiednią naklejką, na której znajduje się data kolejnego badania oraz dane serwisanta przeprowadzającego badanie.askarprotect.pl
W celu przeprowadzenia przeglądu hydrantów należy zwrócić uwagę na kwestie najważniejsze. Przede wszystkim będzie to wybór fachowej firmy, której specjalizacją jest przegląd i legalizacja hydrantów wewnętrznych i zewnętrznychaskarprotect.pl. Serwis powinien posiadać certyfikowany sprzęt dobrej jakości, dzięki czemu, pomiary wykonywane podczas przeglądu są wiarygodne. Warto także dopilnować odpowiednich odstępów czasu wykonywania przeglądów hydrantów i innych elementów przeciwpożarowych, żeby w momencie pożaru być odpowiednio przygotowanym.