Ograniczenie wydawania lokalnej gazetki w Inowrocławiu może przynieść znaczne oszczędności dla miasta
W ratuszu Inowrocławia podjęto decyzję o zmniejszeniu liczby wydań lokalnej gazetki, na co zwracali uwagę mieszkańcy miasta. Gazetka ta, od jakiegoś czasu, była przedmiotem kontrowersji – niektórzy uznawali ją za platformę propagandową obecnych władz. Informację o tym podano dwa tygodnie temu.
Prezydent miasta, Arkadiusz Fajok, wyjaśnił decyzje w ostatniej edycji pisma. Stwierdził, że po rozważeniu sugestii mieszkańców oraz po wielu dyskusjach, postanowił zmodyfikować sposób publikacji informatora. Od teraz będzie on wydawany kwartalnie. W gazetce znajdą się wiadomości o ważnych dla miasta wydarzeniach, imprezach sportowych i kulturalnych oraz o działaniach ratusza. Dodał, że te zmiany spowodują znaczne oszczędności, które z kolei będą przeznaczone na realizację bardziej istotnych dla miasta projektów.
Anna Kaszak z Urzędu Miasta w Inowrocławiu zapowiedziała, że począwszy od czerwca informator „Nasze Miasto Inowrocław” będzie ukazywał się w formie kwartalnika. Kolejne numery w 2024 roku zostaną opublikowane we wrześniu i grudniu. Szacuje się, że wprowadzone zmiany mogą przynieść miastu oszczędności na poziomie 150-200 tys. zł rocznie.
Inne samorządy również mogą zostać zmuszone do ograniczenia wydawania gazet przez planowaną ustawę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Argumentuje się takie zmiany potrzebą wzmocnienia pozycji niezależnych mediów lokalnych, których misją jest rzetelne informowanie, kontrola społeczna i krytyka. Docelowo, Ministerstwo proponuje aby samorządy miały możliwość wydawania biuletynów informacyjnych zgodnie z określonymi w prawie regulacjami, bez reklam i z innymi ograniczeniami.