Co zwiedzić w Inowrocławiu? Zabytki w mieście
Inowrocław jest miastem położonym w województwie kujawsko-pomorskim i uznawany jest za główny, ponadregionalny ośrodek kultury. Co roku odbywa się tu wiele ogólnopolskich festiwali, lecz nie tylko. Jest to także miejsce historyczne, w którym nie braknie zabytków, jakie możesz odwiedzać i oglądać przez cały rok. Jeśli zastanawiasz się, co zwiedzić w Inowrocławiu, nie mogłeś trafić lepiej. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym znajdziesz miejsca zabytkowe, jak i te warte zobaczenia. Sprawdź sam!
Co zwiedzić w Inowrocławiu?
Będąc na Kujawach, warto, żebyś zahaczył o Inowrocław, który ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o miejsca historyczne i budzące podziw. Jest to jedno z najstarszych miast leżących na terenie Polski, ponieważ w starożytności przebiegał przez miasto szlak bursztynowy. Co zwiedzić w Inowrocławiu? Przed Tobą najważniejsze zabytki miasta!
Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny
Jest to najstarszy zabytek, jaki możesz zobaczyć w Inowrocławiu, a także jeden z najstarszych, jeśli chodzi o całe Kujawy. Nazywany jest także ruiną ze względu na stan, w jakim przez dłuższy czas pozostawał. Choć nie do końca jest znana data powstania kościoła, szacuje się, iż jest to koniec XII wieku, bądź początek XIII. W 1834 roku zamienił się w ruinę przez pożar, który wybuchł. Jego rekonstrukcja miała miejsce w latach 1900-1902. II wojna światowa także nie była łaskawa dla budowli, jednakże i wtedy poddano ją renowacji, dzięki której możesz ją dziś zwiedzić. Największy podziw w kościele budzi gotycka rzeźba, którą wykonano w latach 1370-1380. Jest to wykonana z lipowego drewna rzeźba Uśmiechniętej Madonny i Dzieciątka Jezus.
Kościół św. Krzyża
Kościół zaczął powstawać w 1861 roku, a jego budowa zakończyła się w 1863 roku. Jako że był to XIX wiek, w świątyni króluje styl neoromański. W kościele możesz zobaczyć obraz namalowany przez Artura Grotterga, który był jednym z czołowych przedstawicieli romantyzmu w polskim malarstwie. Obraz nosi tytuł „Chrystus Ukrzyżowany”
Kościół św. Mikołaja
Jest to świątynia pochodząca z końca XV wieku, bez wyraźnych cech stylowych, które posiadały inne budowle z tego okresu. Wnętrze kościoła wykonane jest w stylu barokowym. Zobaczyć tam możesz unikatową figurę Jezusa Chrystusa z XIV wieku, a także renesansowy ołtarz św. Antoniego, który został przeniesiony z kościoła franciszkanów.
Hotel Bast
Miejsce znajdziesz przy ul. Królowej Jadwigi. To właśnie tutaj w XIX wieku powstał budynek, który został zaprojektowany przez Tomasza Pajzderskiego. Jeśli chodzi o styl budynku, jest to neobarokowy eklektyzm. Hotel działa do dziś i jest jednym z centralnych akcentów Inowrocławia.