Inowrocław pod kątem turystycznym – co nam oferuje?
O Inowrocławiu słyszał zapewne każdy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że ta miejscowość skrywa przed nami wiele ciekawych atrakcji. Miejscowość mieści się w województwie kujawsko-pomorskim, a niedaleko mieści się Toruń, do którego z Inowrocławia jest jedynie 35 km.
Inowrocław jako „miasto na soli”
Wiele osób może kojarzyć Inowrocław z ciekawego określenia „miasto na soli”. Skąd dokładnie wzięło się te stwierdzenie? Otóż miejscowość położona jest na naprawdę ogromnym wsadzie solnym. Działa tutaj uzdrowisko i to już od 1875 roku. Obecnie miasto coraz lepiej potrafi wykorzystywać swoje największe walory, jakimi niewątpliwie są sól oraz solanka.
Burzliwa historia miasta
W poprzednich latach Inowrocław miał dosyć ciężką historię. Pomimo to i tak to miasto może poszczycić się naprawdę ciekawymi i bogatymi zabytkami. Architektura stoi tutaj na najwyższym poziomie. A historia miasta zaczyna się już w średniowieczu, kiedy to właśnie tutaj był jeden z ważniejszych ośrodków zarówno pod względem handlowym, jak i politycznym. Miasto wtedy było na pograniczu polsko-krzyżackim. Niestety z powodu wielu tragicznych potyczek na tutejszych terenach, nie przetrwał z tego powodu żaden zamek książęcy, zabytkowe domy, czy też wspaniała wieża ratuszowa.
Wyjątkowe zabytki w Inowrocławiu
Pomimo burzliwej historii, na terenie miasta przetrwało kilka wyjątkowych zabytków. Jednym z nich jest romański kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny, które potocznie nazywana jest ruiną. Dlaczego? Otóż przez wiele lat jest stan był wręcz opłakany. Na szczęście dzisiaj jest już zdecydowanie lepiej. Oprócz tego ciekawym kościołem jest także ten Świętego Ducha, czy też garnizonowy kościół Świętej Barbary, który posiada wyjątkową kopułę przypominającą hełm żołnierski.
Turyści powinni także odwiedzić niesamowity kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, który powstał na przełomie XIX i XX wieku. Jest to największa sakralna budowla w tej okolicy. Na jej terenie może przebywać w jednym momencie aż 3000 ludzi, a kwintesencją całej świątyni neoromańskiej jest wyjątkowa wieża o wysokości 77 metrów. Jest to pewnego rodzaju symbol Inowrocławia oraz wyjątkowy punkt orientacyjny.
Atrakcje turystyczne w Inowrocławiu
Wiemy już, że na terenie Inowrocławia znajduje się wyjątkowy wsad solny. Stąd też nie jest zaskakujące, że większość atrakcji oparta jest właśnie na tych walorach. Na pewno będąc w Inowrocławiu warto odwiedzić Park Solankowy. Posiada on naprawdę wyjątkową zabudowę, która na sam widok daje nam wrażenie, że jest to miejsce uzdrowiskowe. Oprócz tego warto odwiedzić Pijalnie Wód z Ławeczką Teściowej, co jest jedną z najnowocześniejszych atrakcji na terenie miasta. Nie można także pominąć leczniczych tężni solankowych, które pozytywnie oddziałują na górne drogi oddechowe. Osoby, które mają nieco więcej czasu na zwiedzanie Inowrocławia powinni udać się także na Aleję Dębów Gwiazd, która także cechuje się piękną zabudową w uzdrowiskowym klimacie i stylu.
Ulica Solankowa w Inowrocławiu
Na sam koniec powiemy sobie kilka słów o nietypowej ulicy Solankowej w Inowrocławiu. Tutejsza architektura zachwyci na pewno niejednego konesera pięknych zabytków, budowli i widoków. Na pewno dom kupca Juliana Dreusa, który nawiązuje do neogotyku romantycznego już na pierwszy rzut oka pozwoli nam odnieść wrażenie, że tutejsi artyści wykazywali się niebanalnym smakiem. Warto wspomnieć także o willi budowniczego z Inowrocławia, który zasłużył się na rzecz miasta, a mianowicie mowa o Kazimierzu Przyłuskim. Oprócz tego znajduje się tutaj także pensjonat „Biały Dworek”, czy też „pałac mieszczański” oraz wyjątkowy dom przypominający o niderlandzkim renesansie. Jak widać Inowrocław jest dosyć zróżnicowany zarówno jeśli chodzi o liczne atrakcje turystyczne, jak i o samą architekturę, którą można spotkać i zobaczyć na terenie miasta.