Czym jest folia fotowoltaiczna?
Panele słoneczne nie są obecnie żadną tajemnicą dla nikogo. To dobrze poznana i już rozpowszechniona technologia. Jednak OZE dynamicznie się rozwijają, a więc potrafią przynieść jeszcze kilka zaskoczeń. Ostatnim sukcesem było wprowadzenie na rynek specjalnie zaprojektowanych folii. Jak działają i czy są skuteczne? Zachęcamy do lektury, aby się o tym przekonać.
Niemiecki wynalazek
Folia fotowoltaiczna została opracowana w niemieckim Instytucie Technologicznym w Karlsruhe, a konkretnie jego spółce-córce. Według twórców wystarczyło rozszerzyć spektrum światła pochłanianego przez ogniwa fotowoltaiczne, aby znacząco zwiększyć efektywność systemu. Oczywiście nie dało się tego zrobić na zwyczajnych panelach słonecznych. Dlatego właśnie powstała specjalna folia fotowoltaiczna.
Produkt nakłada się na szkło solarne, które pokrywa moduły. Montaż nie powinien jednak sprawiać żadnych problemów, ponieważ nie wymaga ani wytworzenia wysokiej temperatury, ani zastosowania wysokiego ciśnienia.
Folia fotowoltaiczna – najistotniejsze zalety
Dlaczego w takim razie warto zainwestować w tak specjalistyczną folię, skoro i tak potrzebuje zwykłych paneli słonecznych do działania? Odpowiedź jest prosta: ponieważ poprawia efektywność całego systemu. I to o niemały procent. Nałożenie folii fotowoltaicznej na moduły PV pozwalają zwiększyć uzyski energii nawet o 10%.
To jednak nie wszystko! Produkt można pomalować na dowolny kolor. W praktyce oznacza to, że dostosowanie paneli do architektury danego budynku będzie niezwykle proste. Co więcej, folia fotowoltaiczna zapewnia też antyrefleksyjność. W ten sposób poszerza możliwe zastosowania oraz zwiększa estetykę wykonania.
Gdzie sprawdzi się folia fotowoltaiczna?
Omawiany produkt jest wyjątkowo elastyczny. Oznacza to, że można go zastosować nawet na powierzchniach nierównych, zakrzywionych czy o nietypowych kształtach i wymiarach. Dobrym przykładem są znaki drogowe i elementy małej architektury. Folia fotowoltaiczna działa bowiem nie tylko na dachach czy elewacji budynków, ale też na dowolnej innej powierzchni. Możliwości jest nieskończenie wiele.
Dlatego też powinny na nią zwrócić uwagę zarówno przedsiębiorstwa, które poszukują dalszych oszczędności, jak i właściciele domów jednorodzinnych, spółdzielnie czy zarządcy przestrzeni publicznych. Folie sprawdzą się w każdym z wymienionych miejsc oraz wielu, wielu innych.
Czy folia fotowoltaiczna zastąpi tradycyjne panele?
Wiele wskazuje na to, że przyszłość fotowoltaiki leży właśnie w folii i tym podobnych rozwiązaniach technologicznych (np. perowskitach). Obecnie jednak wciąż są bardzo drogie w porównaniu do standardowych paneli słonecznych, więc jeszcze przez jakiś czas będą montowane jedynie przez bogatsze firmy i zamożniejszych klientów indywidualnych. Warto jednak zainteresować się nimi już dzisiaj, jeśli tylko ma się ku temu środki.
Jak więc widać, folie fotowoltaiczne są naprawdę dobrą inwestycją. Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis pozwolił rozwiać wszelkie co do tego wątpliwości.